ico

100 rokov skautingu na Slovensku

Home » 100 rokov skautingu na Slovensku

Storo─Źn├í hist├│ria skautingu na Slovensku je naozaj spletit├Żm pr├şbehom, skauting bol nieko─żkokr├ít zak├ízan├Ż a jeho ─Źlenovia si ve─ża vytrpeli, no v┼żdy povstal znova a dok├ízal r├Żchlo n├íjs┼ą silu pre svoju ─Źinnos┼ą. Skautovanie v ─îeskoslovensku bolo mnohokr├ít ┼ąa┼ż┼íie ako v in├Żch, z├ípadn├Żch krajin├ích. Na na┼íu hist├│riu m├┤┼żeme by┼ą hrd├ş, pozrime sa na ┼łu trochu podrobnej┼íie.

Za─Źiatky skautingu…

1902┬á E. T. Seton ÔÇô ─îierny vlk, zakladate─ż smeru ┼żivota v pr├şrode ÔÇô Lesnej m├║drosti (Woodcraftu) a prv├Ż n├í─Źeln├şk Skautov USA (od 1910) usporiadal pri meste─Źku Cos Cob prv├Ż woodcraftersk├Ż t├íbor, v tom istom roku bol zalo┼żen├Ż aj prv├Ż kme┼ł Indi├ínov lesnej m├║drosti.
1907┬á dev├Ą┼ą augustov├Żch dn├ş prebiehal prv├Ż t├íbor dvadsiatich chlapcov, ktor├Ż viedol zakladate─ż skautingu Robert Baden-Powell (skratka B-P) na ostrove Brownsea pri pr├şstave Pool na juhu Anglicka v Laman┼ískom prieplave. Tento t├íbor sa pova┼żuje za za─Źiatok skautingu na svete.
1908┬á v janu├íri vznik├í v Anglicku prv├í skautsk├í organiz├ícia na svete ÔÇô The Boy Scouts a na pokra─Źovanie vych├ídza prv├í skautsk├í pr├şru─Źka Scouting for Boys. V apr├şli za─Ź├şna vych├ídza┼ą prv├Ż skautsk├Ż ─Źasopis na svete ÔÇô anglick├Ż The Scout. B-P sa stal vodcom tejto organiz├ície, my┼ílienky hnutia sa v priebehu nieko─żk├Żch mesiacov uchytili takmer vo v┼íetk├Żch krajin├ích.
1909┬á v septembri sa na prvej skautskej prehliadke v lond├Żnskom Crystal Palace medzi 10 000 skautmi objavila aj skupinka skautiek. O rok na to bola zalo┼żen├í organiz├ícia anglick├Żch skautiek Girl Guides Association a v priebehu nieko─żk├Żch mesiacov sa ich zaregistrovalo a┼ż 8-tis├şc. S veden├şm skautingu pom├íhaj├║ B├ş-P├şmu jeho s├║rodenci, sestra Agnes (so skautkami)a star┼í├ş bratia (s vodn├Żmi skautmi Sea Scouts).
1920 na prelome j├║la a augusta sa v lond├Żnskej hale Olympia konalo prv├ę svetov├ę stretnutie skautov ÔÇô jamboree. Na ┼łom bol B-P jednohlasne prehl├ísen├Ż za svetov├ęho n├í─Źeln├şka skautov.

Skauting v ─îeskoslovensku

1911┬á profesor telocviku A. B. Svojs├şk nav┼ít├şvil Anglicko a ┼ákandin├íviu, aby na vlastn├ę o─Źi videl skauting v praxi.Po n├ívrate za─Źal preklada┼ą Scouting for Boys a so ┼żiakmi ┼Żi┼żkovskej re├ílky, ktor├ş tvorili prv├║ dru┼żinu ─Źesk├Żch skautov, si pri Orlovsk├ę h├íjovn─Ť vysk├║┼íali skauting na vlastnej ko┼żi.
1912┬á v Orlovsk├Żch lesoch pri Lipnici sa uskuto─Źnil pod veden├şm A.B. Svojs├şka prv├Ż t├íbor trin├ístich ─Źesk├Żch jun├íkov ÔÇô skautov.
1913┬á 23. m├íja vznikol pri benedikt├şnskom gymn├íziu v Kom├írne prv├Ż skautsk├Ż oddiel s 28 ─Źlenmi v 5 dru┼żin├ích, viedol ho profesor gymn├ízia Alexander Karle. Tento d├ítum sa pova┼żuje za faktick├Ż za─Źiatok skautingu na Slovensku a pr├íve preto si tento rok pripom├şname 100 rokov skautskej ─Źinnosti na na┼íom ├║zem├ş.
1913┬á 4. ÔÇô 21. j├║la sa stal spom├şnan├Ż oddiel zn├ímym ako spoluorganiz├ítor putovn├ęho t├íbora, na ktorom 105 ├║─Źastn├şkov splavovalo na ┼íiestich pltiach povodie V├íhu z Kra─żovian do Kom├írna.
1914┬á od janu├íra za─Ź├şna vych├ídza┼ą prv├Ż skautsk├Ż ─Źasopis (najsk├┤r na ├║zem├ş ─îeska, po vzniku ─îSR na celom ├║zem├ş) Skaut ÔÇô Jun├ík.
1918┬á na v├Żzvu A. B. Svojs├şka sa hne─Ć v prv├Żch d┼łoch po vzniku ─îSR zapojiliskauti v Prahe do str├í┼żnej, kuri├ęrnej a po┼ítovej slu┼żby a pre t├║to pr├şle┼żitos┼ą vznikla tzv. Skautsk├í po┼íta ÔÇô boli vydan├ę dve zn├ímky v hodnote 10 halierov (modr├í) a 20 halierov (─Źerven├í) s predtla─Źen├Żm n├ípisom ÔÇ×Po┼íta ─Źesk├Żch skautov v slu┼żb├ích n├írodnej vl├ídyÔÇť. Boli to v├┤bec prv├ę skautsk├ę zn├ímky na svete. Skauti plnili d├┤le┼żit├ę ├║lohy a zohrali d├┤le┼żit├║ ├║lohu hne─Ć pri zrode nov├ęho ┼ít├ítu.
1919┬á na jar vznikli slovensk├ę skautsk├ę oddiely v ┼Żiline, Bratislave a Tren─Ź├şne, nesk├┤r sa idea skautingu roz┼í├şrila na cel├ę ├║zemie na v├Żchod od rieky Moravy. Okrem oddielov Svojs├şkovho Svazu jun├íkov-skautov Republiky ─îeskoslovenskej p├┤sobia na Slovensku aj ─Ćal┼íie skautsk├ę organiz├ície na n├írodnostnom alebo n├íbo┼żenskom z├íklade ÔÇô katol├şckych, evanjelick├Żch, ┼żidovsk├Żch ─Źi nemeck├Żch skautov.

Historick├í fotografia zo skautsk├ęho t├íbora v Dolnom Smokovci v roku 1931.

Druhá svetová vojna

1938┬á 15. septembra zomiera zakladate─ż ─Źeskoslovensk├ęho skautingu A. B. Svojs├şk. V tomto obdob├ş dosiahol skauting v ─îSR vrchol ÔÇô k skautsk├Żm my┼ílienkam sa hl├ísilo 65 000 ─Źlenov.
1938┬á po vytvoren├ş auton├│mnej Slovenskej Krajiny je v decembri na ├║zem├ş Slovenska nedobrovo─żne ukon─Źen├í a zak├ízan├í ─Źinnos┼ą v┼íetk├Żch skautsk├Żch spolkov. U┼ż v j├║ni vy┼íli posledn├ę ─Ź├şsla skautsk├Żch ─Źasopisov. Skauti na Slovensku museli odovzda┼ą v┼íetok svoj majetok do r├║k Hlinkovej gardy (polovojensk├ę jednotky vl├ídnej politickej strany), po nej ho z├şskala Hlinkova ml├íde┼ż (ml├íde┼żn├şcka organiz├ícia, ktor├í vznikla na z├íkladoch zaniknutej organiz├ície katol├şckych skautov).
1940┬á 28. okt├│bra bol na nariadenie nemeck├Żch okupantov v ─îesku rozpusten├Ż Jun├ík a jeho ─Źinnos┼ą bola zak├ízan├í. V priebehu 2. svetovej vojny aj na─Ćalej pre┼ż├şva skauting v ilegalite a svoje vedenie m├í pri exilovej vl├íde v Lond├Żne. Skauti sa akt├şvne zap├íjaj├║ do slu┼żieb exilovej vl├ídy, dom├íceho podzemn├ęho odboja, SNP…
1945┬á 24. apr├şla na de┼ł sv. Juraja (sviatok v┼íetk├Żch skautov) v posledn├ę dni vojny zastrelili nemeck├ş okupanti v Po─żskom Te┼í├şne p├Ą┼ą ostravsk├Żch skautov. Na ich pamiatku sa vystavala kamenn├í mohyla na hrebeni Ivan─Źena pod Lysou horou a ka┼żdoro─Źn├í p├║┼ą tis├şciek skautov dokazuje ├║ctu k nezlomnosti skautsk├ęho ducha po─Źas nacistickej aj komunistickej neslobody.
1945┬á v m├íji sa spolu s osloboden├şm republiky obnovuje aj ─Źinnos┼ą skautov v ─îeskoslovensku. V priebehu ve─żmi kr├ítkeho ─Źasu nastal siln├Ż pr├şliv mlad├Żch ─żud├ş do obnovenej organiz├ície, ktor├í niesla n├ízov Jun├ík (─îesk├Ż Jun├ík a Slovensk├Ż Jun├ík). V priebehu roku 1946 dosiahol doteraz neprekonan├Ż stav: 190 000 ─Źlenov.
1939 ÔÇô 1945┬á v priebehu tejto najv├Ą─Ź┼íej celosvetovej vojnovej hr├┤zy splnilo svoj skautsk├Ż s─żub ÔÇ×Milova┼ą svoju vlas┼ą a verne jej sl├║┼żi┼ą v ka┼żdom ─ŹaseÔÇť a za slobodu a svoju vieru polo┼żilo ┼żivot takmer 600 ─Źeskoslovensk├Żch skautov, medzi nimi 257 zahynulo v koncentra─Źn├Żch t├íboroch, 140 bolo popraven├Żch, 43 padlo v boji ako pr├şslu┼ín├şci zahrani─Źn├Żch arm├íd a 111 zaplatilo ┼żivotom svoju ├║─Źas┼ą v Slovenskom n├írodnom povstan├ş.

P├Ą┼ądesiate roky

1945┬á od okt├│bra za─Ź├şna op├Ą┼ą vych├ídza┼ą skautsk├Ż ─Źasopis Jun├ík,. Jeho ved├║cim redaktorom sa stal dnes zn├ímy spisovate─ż Jaroslav Foglar. Na Slovensku vych├ídzal mesa─Źn├şk Slovensk├Ż Jun├ík.
1948┬á febru├írov├Ż komunistick├Ż pu─Ź zvr├ítil aj povojnov├Ż vzostup Jun├íka, skauti sa stali t┼Ľ┼łom v oku Gottwaldovej vl├ídy. Skautsk├í organiz├ícia pod politick├Żm tlakom vl├ídnucej komunistickej strany nevydr┼żala a koncom roku 1949 bola nadobro rozpusten├í a jej ─Źlenovia v─Źlenen├ş do vzniknutej Pionierskej organiz├ície. V┼íetok skautsk├Ż majetok bol zhaban├Ż a preveden├Ż do u┼ż├şvania pre pionierov.
1950┬á ofici├ílny druh├Ż z├íkaz skautsk├ęho hnutia v ─îeskoslovensku, ktor├Ż so sebou priniesol prenasledovanie skautov, ich spolo─Źensk├í degrad├ícia, psychick├Ż a fyzick├Ż teror na nich a na ich rodiny, ods├║denia, v├Ąznenie, deport├ície do pracovn├Żch t├íborov, stratu pr├íce…
1952/53┬á vrcholia politick├ę s├║dne procesy so skautsk├Żmi ─Źinovn├şkmi. Mnoh├ş okrem prenasledovania, straty pr├íce a n├ítlaku s├║ ods├║den├ş na mnohoro─Źn├ę, do┼żivotn├ę tresty a tresty smrti. Ods├║den├ş skauti boli n├║ten├ş pracova┼ą v najhor┼í├şch podmienkach pracovn├Żch a koncentra─Źn├Żch t├íborov.

Historick├í fotografia uk├í┼żkov├ęho t├íbora v Bratislave v roku 1945.

Krátke obnovenie

1968┬á v marci v ─Źase uvo─żnenia komunistick├ęho diktat├║ry doch├ídza v Prahe a nesk├┤r na celom ├║zem├ş republiky k ─Ćal┼íej obnove skautsk├ęho hnutia.
1968┬á augustov├Ż vp├íd ÔÇ×spojeneck├Żch a spriatelen├ŻchÔÇť arm├íd pod velen├şm ZSSR a n├ísiln├í okup├ícia republiky. V priebehu roka sa komunistom znovu podarilo ÔÇ×nastoli┼ą poriadok a discipl├şnuÔÇť a v novembri 1969 prijali rozhodnutie o novej, u┼ż tretej likvid├íci├ş skautskej organiz├ície v ─îeskoslovensku. Jeho ├║lohu aj v├Żchovu ml├íde┼że mala prebra┼ą ÔÇ×o─Źisten├í a obroden├íÔÇť Pionierska organiz├ícia pod Zv├Ązom socialistickej ml├íde┼że.
1970┬á 24. apr├şla bol zak├ízan├Ż Slovensk├Ż Jun├ík, 17. j├║na rozpusten├Ż feder├ílny ─îeskoslovensk├Ż Jun├ík a 2. okt├│bra bola zru┼íen├í aj druh├í n├írodn├í skautsk├í organiz├ícia ─îesk├Ż Jun├ík.
1970 ÔÇô 1989┬á toto obdobie z├íkazu skautingu sa podobalo situ├ícii v 50. a 60. rokoch. Av┼íak aj toto kr├ítke obdobie v rokoch 1968 ÔÇô 1970 ├║plne sta─Źilo na to, aby sa my┼ílienky skautingu dostali k ─Ćal┼íej gener├ícii. Skautsk├ę hnutie sa ─Ćalej ┼í├şrilo pod hlavi─Źkou r├┤znych ÔÇ×ml├íde┼żn├şckychÔÇť organiz├íci├ş, v ktor├Żch b├Żval├ş skautsk├ş vodcovia a skauti ┼żili skautsk├Żm ┼żivotom a riadili sa skautsk├Żmi z├ísadami (vo Zv├Ązarme, v turistick├Żch a t├íborn├şckych oddieloch a kluboch, v ─îervenom kr├ş┼żi…).

Historick├í fotografia z radcovsk├ęho kurzu uskuto─Źnen├ęho v Bratislave v roku 1968.

A┼ż dodnes

1989┬á novembrov├í politick├í zmena dala vo─żn├Ż priechod na 3. obnovenie skautskej ─Źinnosti v ─îeskoslovensku.
1990┬á v m├íji sa uskuto─Źnil ┼ítvrt├Ż Snem slovensk├Żch skautov, ktor├Ż prijal nov├Ż n├ízov organiz├ície Slovensk├Ż skauting a z├írove┼ł s ─Źeskou deleg├íciou vytvorili spolo─Źn├Ż ─îesk├Ż a Slovensk├Ż skauting ÔÇô celo┼ít├ítnu organiz├íciu, ktor├║ v j├║ni 1990 prijali do Svetov├ęho skautsk├ęho spolo─Źenstva (WOSM) a Svetovej asoci├ície skautiek (WAGGGS).
1990┬á slovensk├ş skauti sa prv├Żkr├ít zapojili do akcie Betlehemsk├ę svetlo, ktor├ę odp├ílili od rak├║skych skautov vo Viedni a rozniesli ho po Slovensku.
1993┬á rozdelen├şm ─îeskoslovenskej federat├şvnej republiky prestala existova┼ą aj spolo─Źn├í organiz├ícia ─Źesk├Żch a slovensk├Żch skautov, vznikaj├║ samostatn├ę n├írodn├ę organiz├ície: ─Źesk├Ż Jun├ík a Slovenk├Ż skauting.
1997┬á v Prahe sa uskuto─Źnilo tretie Slovansk├ę jamboree F├ęnix, ktor├ęho trad├şcia siaha a┼ż do roku 1931 a 1935 (T├íbory slovansk├Żch skautov v Prahe a o ┼ítyri roky v Spale v Po─żsku) a st├íle pokra─Źuje u┼ż pod n├ízvom stredoeur├│pske jamboree: Eurocor 1998 (Slovensko), San 1999 (Po─żsko), Carpathia 2000 (Ma─Ćarsko), Eurocor 2004 (Slovensko), 2006 Orbis (─îesko), 2008 Silesia (Po─żsko), 2010 Concordia (Ma─Ćarsko).
2000┬á na Ko┼íickom s├şdlisku Lunik IX sa za─Źal projekt r├│mskeho skautingu. V roku 2006 bol v r├ímci programu Gifts for Peace ocenen├Ż ako jeden z top ┼íiestich projektov z cel├ęho sveta v oblasti odmietania predsudkov a budovania vz├íjomnej solidarity.
2002┬á v m├íji skauti vytvorili Guinessov rekord, ke─Ć vy┼íe 1 900 skautov a ─Ćal┼í├şch z├íujemcom ┼żivou re┼ąazou ÔÇ×oblapiliÔÇť Spi┼ísk├Ż hrad.
2003┬á Slovensk├Ż skauting mal zaregistrovan├Żch 8 346 ─Źlenov.
2004┬á v j├║li sa v Tatranskej Lomnici uskuto─Źnilo stretnutie skautov Tatracor 2004. Z├║─Źastnilo sa ho 2 232 skautov a skautiek z deviatich kraj├şn Eur├│py. Okrem perfektn├ęho programu sa zamerali aj na projekt ÔÇ×─îist├ę TatryÔÇť, pri ktorom ─Źistili tatransk├ę chodn├şky od Oravy a┼ż po ┼Żdiar.
2007┬á spolu 38 mili├│nov skautov a skautiek na celom svete osl├ívilo sto rokov od zalo┼żenia skautingu. Aj na Slovensku sa konali r├┤zne sprievodn├ę akcie ÔÇôv r├ímci Skautsk├ęho hudobn├ęho festivalu Soar├ę na n├ímest├ş v Banskej Bystrici skauti vytvorili ┼żiv├║ skautsk├║ ─żaliu, uskuto─Źnilo sa Vodcovsk├ę symp├│zium pre dospel├Żch l├şdrov v skautingu, Absolut Rover Moot pre 300 mlad├Żch skautsk├Żch dobrovo─żn├şkov zo Slovenska a ─îeska pom├íhalo pri Banskej ┼átiavnici a Hodru┼íi pri z├íchrane ┼ítiavnickej Kalv├írie, postavili alternat├şvnu kaplnku z hliny, z├║─Źastnili sa ─żudskopr├ívnych deb├ít a za┼żili desiatky z├í┼żitkov├Żch programov. Vrcholom osl├ív bol ├Üsvit skautingu, akcia, po─Źas ktorej skauti na celom svete v├ştali s prv├Żmi l├║─Źmi slnka vstup do novej storo─Źnice skautingu. Na Slovensku ho priv├ştali skauti zo 47 miest na 55 vrcholoch slovensk├Żch pohor├ş.
2012┬á Slovensko host├ş 11. Stredoeur├│pske jamboree. Konalo sa v Kr├í─żovej Lehote s mottom Za┼żi ┼żivly a nieslo sa v symbolike piatich ┼żivlov ÔÇô Ohe┼ł, Voda, Vzduch, Zem a Skauting.
2013┬á Storo─Źnica skautingu na Slovensku. Zapojte sa do jej osl├ív. Netreba precestova┼ą stovky kilometrov, ve─Ć 100 rokov skautingu na Slovensku m├┤┼żete osl├ívi┼ą aj vo va┼íom zbore, oddiele ─Źi dru┼żine… Zapojte sa a dajte n├ím vedie┼ą na storocnica@skauting.sk

T├ęmou 11. stredoeur├│pskeho jamboree v roku 2012 boli pr├şrodn├ę ┼żivly.

Pripravili: Michal Milla ÔÇô My┼íiak a Peter Knap├şk ÔÇô Arizonna s pou┼żit├şm textov V. Rube┼ía a J. Bal├í┼ża k 90 v├Żro─Źiu skautingu na Slovensku.