World Rover Moot 1935 Sverige – Ingarö-Stockholm

Home » História Slovenského skautingu » World Rover Moot 1935 Sverige – Ingarö-Stockholm

Prví vodní skauti na Slovensku boli Dunajčíci. Dunajčík vznikol v roku 1924 ako 2. oddiel Bratislava. Jeho nasmerovanie bolo skauting na vode. Historická komisia SlSk pri hľadaní historických materiálov o skautingu na Slovensku sa skontaktovala s vedením Dunajčíka, ktorí nám láskavo poskytli nazretie do Dunajčíckej kroniky z rokov 1924 -1937, keď Dunajčíci boli skauti. Po tomto roku sa pretransformovali na čisto vodácky oddiel, ktorý existuje a pracuje doteraz. V kronike sme objavili zaujímavé originálne podpisy, o ktorých by som Vám rád predložil zopár riadkov.

World Rover Moot 1935 Sverige – Ingarö-Stockholm

Dňa 26.7.1935 skautskí bratia Arib, Latkes, Pisár, Ardula, Sekerník – členovia skautského oddielu Dunajčík a niekoľko suchozemských skautov stretli sa na Hlavnej stanici v Bratislave. V Prahe ich privítal brat Marabu – Josef Horký. Ďalej z Prahy cestovali aj s ďalšími členmi výpravy Svazu junáku skautu RČS. Na stanici sa s nimi bol rozlúčiť aj br. náčelník A.B. Svojsík. Cez Berlín do Straslundu na trajekt na Rujanu. Trajekt do Švédska bol plne obsadený skautmi rôznych národností. V noci bola veľká búrka a tak to bol pre veľa skautov veľký zážitok. Dunajčíci zvyknutí na vodu a vlny mali zábavu. Takto opisovali stav brata Zeleného: Brat Zelený nerobil svojmu skautskému menu hanbu, bol zelený ako tráva a kyselinou žalúdočnou nešetril. Potom nasledovala cesta vlakom a parníkom na Ingarö, kde našu výpravu doviedli konečne na táborište. Susedia s Švajčiarmi, Poliakmi, Australanmi, Rakúšanmi a s Írmi.

Pri oficiálnom zahájení mal uvítaciu reč švédsky kráľovský princ a po ňom hovoril Sir Baden-Powell. Po slávnostnom zahájení našu výpravu navštívil náš vyslanec s konzulom. Nasledovalo čenčovanie a táborák so všetkým, čo k tomu patrí. Ďalšie dni patrili výletom, skautským aktivitám a samozrejme zbieraniu podpisov. Dunajčíkom sa do kroniky podarilo získať podpis lorda Baden-Powella, riaditeľa skautského svetového ústredia Martina, A.B. Svojsíka, Josefa Charváta, Dr. Šimánka a ďalších význačných skautských činovníkov. Samozrejme nechýbajú v kronike podpisy ďalších výprav: Holandsko, Anglicko, Škótsko, Francúzsko…

Na spiatočnej ceste domov sa zastavili na pár dní v Štokholme, potom je Göteborg do Malmö a preplavením do Kodane. Potom už cez Štetín, Poznaň, Bohumín do Bratislavy.

Peter Janota – Slížik
Historická komisia SlSk