Otvorenie Skautsk├ęho m├║zea V├íclava Rube┼ía

22.febru├ír 2013 ÔÇô De┼ł sesterstva ÔÇô v├Żro─Źie narodenia zakladate─ża Skautingu R.B.Powella a jeho man┼żelky, svetovej n├í─Źeln├ş─Źky skautiek. A teraz aj otvorenia Skautsk├ęho m├║zea V├íclava Rube┼ía v Ru┼żomberku.

Sne┼ż├ş a vlaky me┼íkaj├║. To v┼íak neprek├í┼ża oldskautom z V├Żchodn├ęho Slovenska, ─Źi z Bratislavy, Tren─Ź├şna a ┼Żiliny cestova┼ą do Ru┼żomberku, aby sa z├║─Źastnili na otvoren├ş Skautsk├ęho m├║zea V├íclava Rube┼ía, ktor├ę sa kon├í v de┼ł 16.v├Żro─Źia zalo┼żenia prv├ęho Skautsk├ęho m├║zea v Ru┼żomberku, ktor├ę zalo┼żil brat Akela ÔÇô V├íclav Rube┼í. Dnes sa uskuto─Źnilo znovuotvorenie m├║zea v nov├Żch d├┤stojnej┼í├şch priestoroch, ktor├ę odteraz nesie jeho meno.

┼átafetu po bratovi Akelovi prevzal brat Vrt├ík ÔÇô Juraj Bal├í┼ż, ktor├Ż priv├ştal pr├ştomn├Żch v nov├Żch priestoroch m├║zea a po┼żiadal o pr├şhovor p├ína Makaja, prednostu Mestsk├ęho ├║radu, ktor├Ż pre─Ź├ştal list prim├ítora mesta Ru┼żomberok p├ína J├ína Pavl├şka, ktor├ęho s├║─Źasne ospravedlnil, preto┼że je v s├║─Źasnej dobe nemocn├Ż a na lie─Źen├ş v Lubochni. Potom prehovorila pani Sta┼łov├í, za Klub Bjornstjerne Bjornsona, ako dom├íca pani. Za Historick├║ komisiu SLSK predniesol pr├şhovor br. Sl├ş┼żik ÔÇô Peter Janota, ktor├Ż vyzdvihol z├íslu┼żn├║ ─Źinnos┼ą brata Akelu pri vytvoren├ş a budovan├ş Skautsk├ęho m├║zea, ako aj z├ísluhu jeho man┼żelky Al┼żbety a brata Vrt├íka pri znovuotvoren├ş m├║zea v nov├Żch priestoroch. S├║─Źasne pris─ż├║bil pomoc historickej komisie pri ─Ćal┼íom budovan├ş m├║zea. Sl├ívnostn├Żm prestrihnut├şm p├ísky potom otvorila expoz├şciu dc├ęra br. V.Rube┼ía.

Pr├ştomn├ş si potom s ve─żk├Żm z├íujmom prezreli expoz├şciu m├║zea a zotvrvali v priate─żkom rozhovore.

Samotn├ęmu otvoreniu m├║zea predch├ídzalo zasadnutie Historickej komisie SLSK, ktor├ę viedol jej predseda br. Sl├ş┼żik. ─îlenovia priv├ştali medzi sebou man┼żelku zosnul├ęho brata Akelu pani Al┼żbetu Rube┼íov├║. Po otvoren├ş m├║zea potom spolo─Źne nav┼ít├şvili miestny cintor├şn, aby sa pri jeho hrobe poklonili zakladate─żovi Skautsk├ęho m├║zea bratovi V├íclavovi Rube┼íovi.

Vojto T├│th