Sviatok sv. Juraja ÔÇô de┼ł so skautskou ┼íatkou

Jeden z najv├Żznamnej┼í├şch skautsk├Żch sviatkov v roku, sviatok sv. Juraja, osl├ívia tento rok znova aj slovensk├ş skauti. Preto v┼íetci, ktor├ş maj├║ k skautingu bl├şzko, bud├║ 24. apr├şla 2013 po─Źas cel├ęho d┼ła nosi┼ą skautsk├║ ┼íatku. Skauti na Slovensku sa tak po prv├Żkr├ít pripoja k trad├şcii, ktor├í funguje vo viacer├Żch ─Ćal┼í├şch krajin├ích.
Sv├Ąt├Ż Juraj bol v ─Źasoch R├şmskej r├ş┼íe vojakom. Pre jeho chrabros┼ą a neboj├ícnos┼ą sa stal patr├│nom skautov, ale ako mu─Źen├şka ho uzn├íva napr├şklad i kres┼ąanstvo, je tie┼ż patr├│nom mnoh├Żch ┼ít├ítov, ─Źi miest.

Oslavy sviatku sv. Juraja sa konaj├║ na celom Slovensku. V┼íetci skauti vyjadria svoju l├ísku a pr├şslu┼ínos┼ą k skautingu t├Żm, ┼że si hne─Ć r├íno uvia┼żu pri obliekan├ş skautsk├║ ┼íatku, ktor├║ bud├║ ma┼ą na sebe po cel├Ż de┼ł, na ulici, v ┼íkole, v autobuse ─Źi zamestnan├ş. ÔÇ×Tento de┼ł je pre v┼íetk├Żch skautov pr├şle┼żitos┼ąou uk├íza┼ą verejnosti, zn├ímym, kamar├ítom, kolegom, alebo spolu┼żiakom, ┼że s├║ ─Źlenmi organiz├ície, ktor├í pre nich ve─ża znamen├í,ÔÇť uviedla riadite─żka ├Üstredia Slovensk├ęho skautingu Da┼ía Cing├ílkov├í.
Ke─Ć v roku 1908 Robert Baden-Powell zakladal skautsk├ę hnutie, predp├şsal ┼íatku ako ve─żmi praktick├║ s├║─Źas┼ą skautskej uniformy. Mo┼żno ju pou┼żi┼ą pri poraneniach ako trojc├şpu ┼íatku na ulo┼żenie ruky, fixova┼ą ┼łou zlomeninu a sl├║┼żi tie┼ż ako ochrana proti slne─Źn├ęmu ┼żiareniu. Postupom ─Źasu sa v┼íak jej v├Żznam zintenz├şvnil a dnes m├í sk├┤r symbolick├Ż v├Żznam, hoci jej funkcie s├║ st├íle rovnak├ę a pom├íha skautom by┼ą v┼żdy pripraven├Żmi.

Skauting u n├ís si po─Źas cel├ęho roka 2013 pripom├şna v├Żznamn├ę v├Żro─Źie – storo─Źnicu svojho p├┤sobenia na Slovensku. Oslavy sviatku sv. Juraja bud├║ preto prebieha┼ą v dru┼żin├ích, oddieloch, ─Źi zboroch na celom Slovensku e┼íte o ─Źosi intenz├şvnej┼íie. ├Üstredie Slovensk├ęho skautingu sa aj preto rozhodlo vyhl├ísi┼ą v├Żzvu na vyjadrenie pr├şslu┼ínosti ─Źi sympati├ş ku skautingu nosen├şm skautskej ┼íatky. ÔÇ×Vyz├Żvame v┼íetk├Żch, ktor├ş skautami boli, s├║, c├ştia sa nimi, alebo so skautingom sympatizuj├║, aby mu v tento de┼ł vyjadrili podporu,” dodala D. Cing├ílkov├í. V├Żzva pod─ża nej plat├ş pre v┼íetk├Żch skautov a sympatizantov bez ak├ęhoko─żvek rozdielu. ÔÇ×Boli by sme ve─żmi radi, keby v┼íetci tento sl├ívnostn├Ż de┼ł zaznamenali a podelili sa s nami o fotografie, alebo z├í┼żitky na mailovej adrese storocnica@skauting.sk, ” doplnila Da┼ía Cing├ílkov├í.

┼áatka m├í pre skautov mimoriadn├║ symbolick├║ hodnotu. Jednotliv├ę vekov├ę skupiny skautov na Slovenku mo┼żno rozozna┼ą pod─ża farby lemu skautskej ┼íatky a na medzin├írodn├ę podujatia sa nos├ş n├írodn├í skautsk├í ┼íatka tmavomodrej farby s bielymi a ─Źerven├Żmi doplnkami. Okrem toho si jednotliv├ę oddiely a zbory m├┤┼żu navrhn├║┼ą aj vlastn├║ skautsk├║ ┼íatku.

Skauting je dobrovo─żn├í, nepolitick├í, v├Żchovn├í organiz├ícia pre mlad├Żch ─żud├ş, otvoren├í v┼íetk├Żm bez rozdielu p├┤vodu, n├írodnosti, rasy, n├íbo┼żensk├ęho vyznania alebo politick├ęho presved─Źenia a v tomto roku oslavuje storo─Źnicu svojho p├┤sobenia na Slovensku. Poslan├şm skautingu je prispie┼ą k pln├ęmu rozvoju mlad├ęho ─Źloveka a jeho pr├şprave na plnohodnotn├Ż ┼żivot. Slovensk├Ż skauting je jednou z najv├Ą─Ź┼í├şch v├Żchovn├Żch organiz├íci├ş pre deti a ml├íde┼ż. Zdru┼żuje pribli┼żne 6 000 chlapcov, diev─Źat a dospel├Żch dobrovo─żn├şkov vo viac ako 100 mest├ích a obciach na Slovensku.

Pre viac inform├íci├ş kontaktujte pros├şm:

Petra Polakovi─Źov├í, Supreme Communication
petra@supreme.sk
+421 948 131 078